Řešení (od do): 2013 - 2014
Registrační číslo: 7AMB12AR010
Počet českých a slovenských krajanů v Argentině, převážně potomků vystěhovalců z konce 19. a první poloviny 20. stol., dosahuje podle odhadů českého zastupitelského úřadu v Buenos Aires asi 30 tisíc osob. Problematika českých krajanů v této jihoamerické zemi přesto dlouhá léta stála spíše na okraji odborného i laického zájmu. Tento nezájem měl v obou zemích vlastní historické příčiny: na české straně „macešský“ vztah komunistického režimu k emigrantům obecně, který přirozeně ovlivňoval i zájem vědecký, akademický. Třebaže po roce 1989 došlo k jisté renesanci zájmu o vystěhovalecké skupiny Čechů v Argentině a u druhé a třetí generace Čechoargentinců zase o vlast svých předků, komplexní studie k tématu, jež by pracovala i s osobními svědectvími, zde chybí. Na straně argentinské pak hraje roli zejména relativní „nedůležitost“ – viděno optikou absolutních počtů tamní emigrace – české přistěhovalecké kolonie. Přes bohatost a dostupnost materiálů (dobový tisk, výroční zprávy krajanských spolků) se badatelé v Argentině věnovali problematice jen velmi okrajově – navíc se tak téměř bez výjimky dělo z iniciativy samotných „insiderů“, tedy členů českých krajanských sdružení. Kus společné historie českých zemí a Argentiny a český kulturní odkaz v této etnicky vysoce heterogenní zemi tak pomalu odchází s posledními pamětníky.
Sbírka „Čeští krajané v Argentině“ obsahuje svědectví 37 krajanů a krajanek, kteří do Argentiny odešli před vypuknutím 2. světové války. Shromážděný materiál může významně přispět ke studiu tamní krajanské komunity, a představuje také zajímavý pramen pro odborníky z řad lingvistů, sociolingvistů (zejména bohemistů se zájmem o problematiku krajanské češtiny – rozhovory jsou až na výjimky vedeny v češtině), antropologů a dalších odborníků z oblasti společenských věd.
Sbírka je jedním z výstupů projektu České země a Argentina: migrace a kulturní spolupráce (7AMB12AR010 – MŠMT ČR, 2013–2014). Sběr rozhovorů iniciovala Vendula Hingarová, která v roce 2012 působila v Argentině jako Ministerstvem školství ČR vyslaná učitelka češtiny, a jež se zásadní měrou zasloužila o navázání kontaktu s příslušníky nejstarší generace krajanů. Ještě v roce 2012 byla zrealizována asi desítka pilotních rozhovorů; v letech 2013 a 2014 pak interview pokračovala již v rámci grantového projektu Mobility MŠMT, kdy výzkumný tým využil tuto dříve oslovenou základnu respondentů a vytvořil soubor 40 nahrávek s pamětníky žijícími primárně v Buenos Aires a v Chaku. Projekt umožnil čtyři měsíční pobyty českých badatelů a studentů. Rozhovory v letech 2012–2014 vedly: Vendula Hingarová, Hana Bortlová-Vondráková, Hana Matochová, Markéta Píšová a Markéta Režová.
Ve sbírce jsou uveřejněny rozhovory s pamětníky, kteří dali v rámci výzkumu svůj souhlas s využitím vzpomínek pro další vědecké, publikační a vzdělávací účely.
Aktualizováno v květnu 2022.
___
According to the estimates of the Czech Embassy in Buenos Aires, the number of Czechs and Slovaks in Argentina, mostly descendants of emigrants from the late 19th and the first half of the 20th century, is about 30,000. For many years, however, the issue of Czech expatriates in this South American country was rather on the periphery of professional interest, this situation having its own historical causes in both countries: on the Czech side, the dismissive attitude of the communist regime towards expatriates in general, which naturally influenced the scientific and academic interest. On the Argentine side, the relative „unimportance“ – seen in terms of the absolute immigration numbers – of the Czech and Slovak community in the country. Despite the existence of rich and available materials (contemporary press, annual reports of expatriate associations), researchers in Argentina have paid only marginal attention to the issue – the initiative usually came “from below” (i.e. from the expatriates themselves). A piece of the common history and of the Czech cultural legacy in this ethnically highly heterogeneous country is thus slowly passing away, as are the last living witnesses.
The collection „Czech Immigration to Argentina“ contains the testimonies of 37 expatriates who left for Argentina before the outbreak of World War II. The collected material can significantly contribute to the study of the local expatriate community. It also represents an extremely interesting source for linguists and sociolinguists – specialists of the Slavic and Bohemistic field (almost all the interviews are conducted in Czech), anthropologists and other social scientists.
The collection is one of the outputs of the project Czech Lands and Argentina: Migration and Cultural Cooperation (7AMB12AR010 – Ministry of Education of the Czech Republic, 2013-2014). The collection of interviews was initiated by Vendula Hingarová, who, in 2012, worked in Argentina as a Czech language teacher sent by the Ministry of Education of the Czech Republic. It was her who established first contacts with members of the oldest expatriate generation. In 2012, about ten pilot interviews were conducted; in 2013 and 2014, collecting interviews continued within the framework of the Mobility grant project of the Ministry of Education. The research team used and further developed the previously created network and conducted 30 more interviews with narrators living primarily in Buenos Aires and Chaco. The project enabled 4 one-month-long stays of Czech researchers and students in Argentina. The interviews were conducted by: Vendula Hingarová, Hana Bortlová-Vondráková, Hana Matochová, Markéta Píšová and Markéta Režová.
The collection contains interviews with the narrators who gave their consent to use their memories for further scientific, publishing and educational purposes.
Updated in May 2022.
Narátoři a rozhovory:
Pro přihlášené uživatele: Zpřístupněné rozhovory jsou v řádcích podbarvených zelenou barvou.
Narátor | Projekt | Rozhovor | Datum rozh. | Místo rozh. | Tazatel | Poznámka |
---|---|---|---|---|---|---|
Aguilarová Bedřiška | ARG | 001-1 | 2013 - 8 - 8 |